UTM Power Hakkında

Laser hardening, laser cladding, tamir-bakım, restorasyon işlemlerinin ve mühendislik desteklerinin sektörel bazda özel şekilde sağlanması adına Uniquetech Mühendislik, çeşitli sektörler adına uzmanlaşmış ekiplerden oluşan alt gruplar oluşturmuştur. Bunlardan enerji sektörü adına çalışanı UTMPower; rüzgar, petrokimya, termik enerji ve biyoenerji alanlarında hizmet vermektedir. Uniquetech Mühendislik spin off şirketi olan Smart Nükleer desteğiyle de nükleer enerji konularında projeler geliştirilmektedir. 

Rüzgar Enerjisi

Özellikle son dönemde Türkiye genelinde popüler olan ve sayıları sürekli artan rüzgar güllerinin mekanik kısmında; periyodik bakım, tamir, restorasyon, montaj-demontaj hizmetleri sağlanmaktadır. Bu kapsamda iş birliktelikleri bulunmakta olup, ekipmanların kuleden sökülmelerinin ardından, tekrar çalıştırılabilir hale gelene kadarki bütün hizmetler UTMPower bünyesinde gerçekleştirilmektedir. 

PETROKİMYA

Aşınma probleminin en çok görüldüğü sektörlerden biri petrokimyadır. Laser cladding metoduyla tungsten karbür katkılı nikel süper alaşımların yüzeylere giydirilmesi ile petrokimya endüstrisindeki parçaların ömürleri ve performansları önemli ölçüde arttırılmaktadır. Ayrıca korozyona maruz kalan parçaların yine yüksek mukavemetli ve uzun ömürlü alaşımlarla kaplanması ile parça ömürlerinden ve bakım maliyetlerinden yüksek kazanç sağlanmaktadır. UTM Power; petrokimya endüstrisinde kullanılan parçaların hem imalatını hem de bakım-onarım işlemlerini yapmaktadır. Bu kapsamda TPIC, Tüpraş, OTC gibi firmalara hizmet verilmektedir.

Termik Santraller

Termik santrallerdeki korozyona ve aşınma maruz kalan türbinlerin, boiler tüplerin, kazan iç duvarlarının, vanaların, millerin sıfır üretim veya tamir bakım işlemleri sırasında uygun malzeme ile laser cladding metodu kullanılarak kaplanması sonucu ömür ve performans açısından çok yüksek değerler elde edilebilmektedir.

Bio Enerji

Bioenerji santrallerinin korozyona maruz kalan eşanjör boruları Inconel gibi süper alaşımlarla kaplandığında 4-6 kat ömür artışı sağlanabilmektedir.